Atrakcje

Turystyczny Szlak Północnych Kaszub

Wejherowo

Pomorskie trasy rowerowe: Turystyczny Szlak Północnych Kaszub


    Pomorskie trasy rowerowe:

Turystyczny Szlak Północnych Kaszub

 

Nadchodząca powoli wiosna sprawia, że coraz więcej osób wyciąga z piwnicy zakurzone po zimie rowery i wyrusza na krótsze bądź dłuższe wycieczki. Szczególnie uprzywilejowani są mieszkańcy Pomorza, gdzie urokliwych tras rowerowych jest pod dostatkiem. Orzeźwiająca morska bryza skłania nawet najbardziej zagorzałych domatorów do opuszczenia wygodnych kanap i usadowienia się na siodełku. W trakcie letniego sezonu również turyści odwiedzający północną Polskę, niejednokrotnie decydują się opuścić oblegane plaże i wsiąść na rower, by móc z innej perspektywy podziwiać malownicze widoki.


 

   Nadmorskie trasy rowerowe stanowią doskonałą propozycję zarówno dla zaprawionych rowerzystów, jak i rodzin z dziećmi, które chciałyby aktywnie spędzić urlop. Zróżnicowane poziomy trudności oraz długości tras, które łatwo zmodyfikować od lat przyciągają Polaków, a część niesamowitych miejsc można odkryć jedynie na dwóch kółkach!Dzisiaj pod lupę zostanie wzięty Turystyczny Szlak Północnych Kaszub. Jego łączna długość to 110 km - prowadzi przez wyznaczone ścieżki rowerowe i mało uczęszczane drogi asfaltowe. Zaprawieni w boju rowerzyści poradzą z nim sobie w ciągu jednego dnia, natomiast dla rodzin z dziećmi może to być kilkudniowa wycieczka, podzielona na kilka części. Nie ma obaw o nocleg czy zakup prowiantu na drogę, ponieważ trasa przebiega przez liczne miejscowości turystyczne, gdzie bez trudu można zapatrzyć się w niezbędne rzeczy.

 

Przygodę rozpocząć można w  się w Wejherowie, gdzie niebieski szlak wyznacza trasę prowadzącą w stronę polskiego morza. Bardzo spokojny odcinek wiodący przez Puszczę Darżlubską i fragment Nadmorskiego Parku Krajobrazowego stanowi urozmaicenie dla okolic Jeziora Żarnowieckiego, gdzie rowerzyści zmuszeni są do poruszania się główną drogą w towarzystwie samochodów. Na tym etapie szczególną ostrożność powinny zachować rodziny z dziećmi. Nie istnieje niestety zbyt wiele alternatyw dla tego odcinka: pozostaje możliwość poruszania się skrajem lasu.

Po dotarciu do Białogóry, kończy się prowadzący dotychczas niebieski szlak. Rozpoczyna się międzynarodowa trasa rowerowa R10 oznakowana kolorem zielonym. Rowerzyści mają za sobą pierwsze 34 kilometry podróży, a na horyzoncie wspaniałe widoki towarzyszące przejazdowi przez Nadmorski Park Krajobrazowy. Następnie uczestników wyprawy czeka zanurzenie się w leśnym gąszczu i okazja na wsłuchanie się w odgłosy przyrody. Ten etap trasy można zakończyć w Krokowej zbaczając na południe natychmiast po przerzedzeniu się drzew, mając widok na rozległą łąkę. To miejscowość, której główną atrakcją jest budzący zachwyt Pałac, którego początki sięgają XIII wieku. Obecnie znajduje się tam również hotel oraz restauracja, która z pewnością zaspokoi apetyty wytrwałych rowerzystów.


 

Po odpoczynku w Krokowej trzeba wrócić na trasę! Wygodna asfaltowa droga turystyczna prowadzi aż do Gnieżdżewa. Podczas tego odcinka, dzięki umieszczonym na trasie rowerowo - pieszej tablicom informacyjnym, można poznać najatrakcyjniejsze obiekty w okolicy: między innymi Pałac w Kłaninie czy ruiny folwarku w Swarzyńskim Dworze. Ławki umieszczone po bokach trasy sprzyjają postojowi i szybkiej regeneracji sił.

W Gnieżdżewie należy skierować się w kierunku Swarzewa, gdzie rozpoczyna się kolejny odcinek podróży rowerowej. Podążając niebieskim szlakiem w stronę Gdyni, rowerzyści staną przed wyzwaniem, jakim będzie przejazd krawędzią morskiego klifu.  Przebiegająca na tym etapie wąska dróżka wymaga szczególnej uwagi i ostrożności. W Rzucewie trasa przebiega sadzoną przez, jeśli wierzyć pogłoskom, Jana III Sobieskiego Aleją Lipową. Kierując się dalej doliną rzeki Redy, rozpoczynają się tereny Rezerwatu przyrody “Beka”. Warto zrobić tam postój i nacieszyć się przyrodą bez obecności tłumu turystów.


 
Ostatni odcinek trasy wymaga powrotu na klify, które rozpoczynają się za miejscowością Mechelinek. Wspaniałe krajobrazy w pełni wynagradzają wszelkie trudy wycieczki. Na horyzoncie widnieje już Trójmiasto i to ostatnia okazja, by spojrzenie powędrowało w stronę Półwyspu Helskiego czy Mierzei Rewskiej. Asfaltowy odcinek kończy trasę przy Centrum Handlowym Szperk. Rowerową estakadą można zjechać stąd do centrum Gdyni.
 

Rowerowe eskapady po Pomorzu cieszą się dużą popularnością. Powyższa propozycja to jedna z niezliczonych możliwości na ciekawą wycieczkę rowerową po nadmorskich terenach. Niesamowite zakątki czekają na odkrycie, a północna Polska na dwóch kółkach to wspaniały pomysł na aktywne lato.


« Wróć zobacz więcej atrakcji »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.